Calculate Unit Rate

Calculate Unit Rate

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates & Equivalent Ratios

Unit Rates & Equivalent Ratios

7th Grade

17 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Calculate Unit Rate

Calculate Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?
5/2 dollars per pound
2/5 dollars per pound
3 dollars per pound
2 dollars per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
10 houses per hour
4 houses per hour
3/13 houses per hour
13/3 houses per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Abby can read 5 books in 16 hours. What is the unit rate in books per hour?
16/5 books per hour
5/16 books per hour
3 books per hour
1/3 books per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?