Ratios Rates and Tables

Ratios Rates and Tables

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equivalent Ratios & Ratio Tables

Equivalent Ratios & Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

Ratios Graphing, Ratio Tables and Equivalent

Ratios Graphing, Ratio Tables and Equivalent

6th Grade

12 Qs

Ratio Models and Tables

Ratio Models and Tables

6th Grade - University

11 Qs

Mixture and Ratio Problems

Mixture and Ratio Problems

6th Grade - University

14 Qs

Ratios Rates Unit Rates Unit Price Ratio Tables

Ratios Rates Unit Rates Unit Price Ratio Tables

6th Grade - University

10 Qs

Rate and Ratio Tables

Rate and Ratio Tables

6th Grade

9 Qs

11-2/11-4 HW Ratio and Rate Tables

11-2/11-4 HW Ratio and Rate Tables

6th Grade

10 Qs

Ratios Rates and Tables

Ratios Rates and Tables

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

An ostrich can run at a rate of 50 miles in 60 minutes. At this rate, how long would it take an ostrich to run 15 miles?

12 minutes

18 minutes

5 minutes

10 minutes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

To disinfect 1 quart of stream water to make it drinkable, you need to add 2 tablets of iodine. How many tablets do you need to disinfect 4 quarts?

4 tablets

5 tablets

6 tablets

8 tablets

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Luz earns $400 for 40 hours of work. Use a ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work.

$60.00

$20.00

$40.00

$10.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A soup that serves 16 people calls for 4 cups of chicken broth. How many cups of chicken broth would you need to make an identical recipe that serves 8 people?

*Use a ratio table to find the answer*

1 cup

4 cups

2 cups

6 cups

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the missing number in the ratio table?
72
85
76
90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A soup that serves 16 people calls for 4 cups of chicken broth. How many cups of chicken broth would you need to make an identical recipe that serves 24 people?

*Use a ratio table to find the answer*

8 cups

6 cups

1 cup

10 cups

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A soup that serves 16 people calls for 4 cups of chicken broth. How many cups of chicken broth would you need to make an identical recipe that serves 32 people?

*Use a ratio table to find the answer*

6 cups

4 cups

8 cups

1 cup

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?
$10.03 per ounce
$27.01 per ounce
$0.99 per ounce
$0.10 per ounce