One Step Word Problem

One Step Word Problem

2nd - 4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th Grade Addition & Subtraction

4th Grade Addition & Subtraction

4th Grade

20 Qs

4th Grade word problems

4th Grade word problems

3rd - 4th Grade

16 Qs

Multiple Choices Questions

Multiple Choices Questions

2nd Grade

15 Qs

One Step and Two Step Word Problems

One Step and Two Step Word Problems

2nd - 4th Grade

20 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

2nd Grade - University

19 Qs

One Step Word Problems

One Step Word Problems

2nd - 4th Grade

20 Qs

addition and subtraction

addition and subtraction

2nd Grade

21 Qs

Addition and Subtraction 4th Grade Test

Addition and Subtraction 4th Grade Test

4th Grade

20 Qs

One Step Word Problem

One Step Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd - 4th Grade

Easy

Created by

Barbara White

Used 2+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There were 12 cupcakes. 12 more cupcakes were made. How many are there now?

12

144

24

20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There were 18 cows in the field. Then some went to a new field. Now there are 9 cows. How many left?

8

7

9

6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Blake had some paper airplanes. Then he made 7 more. Now he has 14. How many paper airplanes did Blake start with?

6

7

8

5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ally had 20 jellybeans. She gave away 15 of them. How many does she have left now?

20

15

5

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There were 16 kittens. 12 of the kittens fell asleep. How many did not fall asleep?

6

16

4

12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There were some oranges on a tree. 7 oranges fell off the tree. Now there are 14 oranges on the tree. How many oranges were there to start?

14

7

21

18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I have 9 quarters. I gave away 5 quarters. How much money do I have?

$1.25

$2.00

$1.00

$1.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?