Linear Functions and Word Problems

Linear Functions and Word Problems

9th Grade

32 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 8 Review 2019- Parkview

Unit 8 Review 2019- Parkview

7th - 9th Grade

30 Qs

Unit 5: Comparing Functions Test

Unit 5: Comparing Functions Test

9th - 12th Grade

28 Qs

Algebra EOC Review

Algebra EOC Review

9th - 12th Grade

30 Qs

Math 1: Unit 1 Test  Review

Math 1: Unit 1 Test Review

9th Grade

35 Qs

3-3 Transforming Linear Functions

3-3 Transforming Linear Functions

8th - 10th Grade

30 Qs

ISTEP Review

ISTEP Review

8th - 12th Grade

34 Qs

Representing Linear Functions

Representing Linear Functions

7th - 9th Grade

30 Qs

Linear word problems

Linear word problems

8th - 10th Grade

29 Qs

Linear Functions and Word Problems

Linear Functions and Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.7, 7.EE.B.4A, 8.F.B.4

+8

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

32 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The local service center advertises that it charges a flat fee of $50 plus $8 per mile to tow a vehicle. Write an equation that represents the total cost (C) of a service for m miles of towing.

y = 8x + 50

C = 50m +8

y = 50x + 8

C = 8m + 50

Tags

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A plumber charges $50 to make a house call. He also charges $25 per hour for labor.


How much would it cost for 2.5 hours of labor?

$100

4.50

$112.50

$65.00

$123.45

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Your new job is at the Custom T Shop, where T Shirts are printed to order. For each order, Custom T Shop charges $8 per shirt plus a one time set up fee of $15, represented by the equation y=8x+15


How much would 50 shirts cost?

y= 40

y= 400

y= 415

y= 65

y= 390

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You are visiting Baltimore, MD and a taxi company charges a flat fee of $3.00 for using the taxi and $0.75 per mile.


If a taxi ride cost $15, how many miles did the taxi travel?

16

14.25

20

18.25

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The price p of an ice cream is $3.95 plus $0.85 for each topping t on the ice cream.

p = 0.85t - 3.95

p = 0.85t + 3.95

p = 3.95t + 0.85

Tags

CCSS.HSF-BF.A.1A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The amusement park charges $20 to get in plus $1.50 per ride. Which linear equation below represents this relationship.

y=1.5+20x

y=1.5x + 20

y = 20x + 1.5

y= 21.5x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A T-shirt design company charges your team an initial fee of $25 to create the team's design. Each t-shirt printed with your design costs an additional $8. The equation for this situation is y = 8x + 25. Interpret the y-intercept in context.

The additional fee of $8.

The initial fee of $25.

The additional fee of $25.

The initial fee of $8.

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?