Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Bahagi 💙 Modular

Bahagi 💙 Modular

2nd - 6th Grade

20 Qs

六年级数学常识比赛

六年级数学常识比赛

6th Grade

20 Qs

Basketball

Basketball

KG - University

20 Qs

Desafío Matemático IAJM

Desafío Matemático IAJM

6th - 11th Grade

20 Qs

UPSR - Maths

UPSR - Maths

6th Grade

20 Qs

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

Mental math Test 20

Mental math Test 20

6th Grade

15 Qs

LATIHAN SOAL OPERASI HITUNG CAMPURAN

LATIHAN SOAL OPERASI HITUNG CAMPURAN

6th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 7.NS.A.3

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Anaya bought 7.13 meters of fabric and wants to make 5.5 equal-sized dresses. How many meters of fabric will be used for each dress?

39.215

3.9215

392.15

3921.5

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Chloe bought 5.78 meters of fabric and wants to cut it into 3.5-meter-long pieces. How many meters of fabric will she have left after cutting?

0.223

2.23

22.3

20.23

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Scarlett bought 3.5 meters of fabric, each meter costing $4.92. How much did she spend in total?

17.32

17.22

1.72

0.1722

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Daniel bought 3.7 meters of fabric and each meter costs $0.43. How much did he spend in total? 

 $1.591

$15.91

$18.7

$1.87

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Max bought 19.9 kg of apples and the cost of each kg is $0.87. How much did Max spend in total?

 17.313

173.13

7.11

71.1

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Anaya went to a candy store where each candy costs $0.25. She has $5.75 with her. Calculate
How many candies can Anaya buy?

0.23

2.3

2.03

23

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alexander has 36.8 apples and he wants to divide them equally between himself and Aarav. How many apples will each of them get?

18.4

184

18.04

1.84

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?