Divide Decimals

Divide Decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th Grade

10 Qs

Whole Number & Decimal Division

Whole Number & Decimal Division

5th - 6th Grade

11 Qs

Add, Subtract, and Multiply Decimals

Add, Subtract, and Multiply Decimals

5th Grade

15 Qs

Division Decima

Division Decima

5th Grade

10 Qs

hope

hope

5th Grade

11 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying, Dividing Decimals

Adding, Subtracting, Multiplying, Dividing Decimals

5th Grade

13 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Decimals in Word Problems

Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Decimals in Word Problems

5th Grade

13 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying, Dividing Decimal Word Problems

Adding, Subtracting, Multiplying, Dividing Decimal Word Problems

5th Grade

13 Qs

Divide Decimals

Divide Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calculate
1.08÷4
2.7
0.27
2.07
.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calculate
0.6÷5
0.1
0.12
0.012
1.02

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To divide 19.5÷0.31 start by moving the decimal
Right two places
Right one place
Left two places
Left one place

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calculate
7.8÷0.03
2.6
26
260
.26

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calculate
5.75÷0.25
0.23
2.3
2.03
23

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paw Kaw bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?
$4.20
$6.90
$22.50
$6.30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3.8 x 4
1.52
7.8
7.08
15.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?