Basic Multiplication With Decimals

Basic Multiplication With Decimals

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th Grade

20 Qs

Group 2 Multiplying decimals

Group 2 Multiplying decimals

5th Grade

21 Qs

Multiplying Decimals Practice

Multiplying Decimals Practice

5th Grade

15 Qs

Multiply Decimals

Multiply Decimals

5th Grade

15 Qs

Multiplication Word Problems Decimals

Multiplication Word Problems Decimals

5th Grade

20 Qs

Decimals Review Multiply

Decimals Review Multiply

5th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals by Decimals

Multiplying Decimals by Decimals

5th Grade

24 Qs

Basic Multiplication With Decimals

Basic Multiplication With Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hannah bought 3.4 pounds of apples. She paid $.89 per pound. How much did Hannah pay for the apples?

$3.00

$3.02

$3.01

$3.03

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michael purchases 12 pencils at the school bookstore. They cost $0.35 each. How much did he spend on pencils?

$3.23

$2.80

$4.20

$30.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month.  How many miles did Sarah jog in total?
110 miles
105.6 miles
88.16 miles
26.8 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alessa bought 4.6m of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?

$1.64

$16.42

$16.56

$165.60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tristan earns $8.95 per hour. This week he worked 7.5 hours. How much did he earn this week?

$67.125

$67.12

$67.13

$68.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

One kilometer is about .62 mile. It is 12 kilometers from Laila's house to tthe ice skating rink. About how many miles is it from Laila's house to the ice skating rink?

74.4 miles

7.44 miles

0.744 miles

84.4 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kyle bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did he pay for the grapes and the muffins?

$3.24

$7.23

$6.48

$10.72

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?