Operations With Decimals Word Problems

Operations With Decimals Word Problems

6th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ripasso

Ripasso

5th - 6th Grade

10 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

Froga diagnostikoa

Froga diagnostikoa

8th Grade

16 Qs

EM Graphs of Power Function

EM Graphs of Power Function

7th Grade

16 Qs

Decimals Multiplication and Division

Decimals Multiplication and Division

7th Grade

13 Qs

Lección de matemática

Lección de matemática

6th Grade

10 Qs

BILANGAN BULAT VII.2

BILANGAN BULAT VII.2

7th Grade

15 Qs

Membandingkan Bilangan Bulat

Membandingkan Bilangan Bulat

7th Grade

11 Qs

Operations With Decimals Word Problems

Operations With Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It rained 0.72 cm on Monday. On Tuesday, it rained 0.34 cm less than on Monday. How much did it rain on Tuesday?

0.38

0.37

0.39

1.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Larry has $3.96 left. How much money did Larry have to begin with?

$65.24
$65.78
$68.86
$63.26

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tucker bought 2.78 kg of melon and 2.27 kg of cherries. How much fruit did he buy in all?

0.51 kg

5.15 kg

0.52 kg

5.05 kg

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Riley has started a babysitting business. She charges $3.85 per hour. If she works 8 hours a week, how many dollars does she earn for the week?

$30.80
$3.08
$308.80
$40.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr Bennett buys about 14.4 L of petrol every week. How many litres of petrol does she buy in a 6 weeks?

8.64 L

864.4 L

864 L

86.4 L

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It took Mr. Gray 1.6 hours to run the 13.2 km. What was his average speed? 

2.85 km/h

8.25 km/h

6.25 km/h

8.52 km/h

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sam bought 1.5 kg of mince from Coles. He paid a total of $16.80 for it. What was the price per kg? 

$11.20

$11.40

$11.60

$11.80

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?