Solving Word Problems with Decimals

Solving Word Problems with Decimals

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Practical Problems with decimals

Practical Problems with decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Word Problems with Rational Numbers (7.3B)

Word Problems with Rational Numbers (7.3B)

6th - 7th Grade

11 Qs

📗 2-19-CW - Classwork - 21/22 OCTOBER

📗 2-19-CW - Classwork - 21/22 OCTOBER

6th Grade

15 Qs

Word Problems - Multiply Decimals

Word Problems - Multiply Decimals

6th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th - 8th Grade

18 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Counting Money and Making Change

Counting Money and Making Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Solving Word Problems with Decimals

Solving Word Problems with Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.B.7

+3

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sara ran a race in 5.32 minutes. Alison ran the same race in 4.358 minutes. How much faster was Alison's time?

0.962

0.98

0.942

1

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Joy bought 3 pencils for $2.40. How much did Joy pay for each pencil?

7.20

0.72

0.80

0.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grasshopper weighs 1.2 ounces. A ladybug weighs 0.83 ounces. How much do a grasshopper and two ladybugs weigh?

2.03

2.86

2.3

1.83

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mary bough 2 cases of Dr. Pepper. There are 25 cans in each case. Each can costs $0.75. How much did Mary spend on Dr. Pepper?

18.75

20.00

33.50

37.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sue takes care of a child for 3 hours after school each weekday and 5 hours on Saturday. How much will she earn in 3 weeks if she earns $2.50 per hour?

$150

$30

$20

$60

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jessie and two friends spent $44.31 on dinner. They left a $6.00 tip. How much did each person spend if they split the bill and tip equally?

16.77

15.00

24.00

16.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A fourth grade class bought snow cones that cost $1.50 each. If the total cost for the snow cones was $36.00, how many fourth graders are in the class?

30

24

32

40

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?