Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Opfrissertje rekenen 4

Opfrissertje rekenen 4

1st - 10th Grade

20 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

EXTRA MATH # 2

EXTRA MATH # 2

5th - 6th Grade

20 Qs

FRACCIONES 5°

FRACCIONES 5°

5th - 8th Grade

20 Qs

Osnovno o razlomcima vrednovanje

Osnovno o razlomcima vrednovanje

5th - 6th Grade

18 Qs

Ôn tập về phân số lớp 4- Tuần 24( BTVN)

Ôn tập về phân số lớp 4- Tuần 24( BTVN)

4th - 7th Grade

20 Qs

LATIHAN MTK 1 PEMBULATAN HASIL PENGUKURAN PANJANG

LATIHAN MTK 1 PEMBULATAN HASIL PENGUKURAN PANJANG

1st Grade - University

20 Qs

Matematika Limas

Matematika Limas

6th Grade

15 Qs

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 3.MD.A.2

+5

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Tim's favorite peaches are $2.50 per pound at the local farmers’ market. She bought 3 pounds of the peaches. How much did she spend?

$6.00

$7.50

$5.00

$6.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour. This week she worked 7.5 hours. How much did she earn this week?

$67.125

$67.12

$67.13

$68.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Each prize for a carnival booth costs $0.32.  How many prizes can you by with $96?

96.32
300
3000

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A piece of wood is 33.6 feet long. If I want to cut it into 4.2 feet sections, how many sections will I have? 

5 sections
2 sections 
8 sections 
 6.5 sections 

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Brittany has a pack of 24 pencils.  Each pencil weighs 0.9 grams.  How much does the pack of pencils weigh?

21.6 grams
24.9 grams
33 grams

Tags

CCSS.3.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Celeste bought 4.6m of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?

$1.64

$16.42

$16.56

$165.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?