Decimal Review of All Operations

Decimal Review of All Operations

5th - 6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

KUIZ MATEMATIK TAHUN 6

KUIZ MATEMATIK TAHUN 6

5th - 6th Grade

15 Qs

Compare and identify fractions

Compare and identify fractions

6th - 8th Grade

15 Qs

UH 1 MATEMATIKA 6 SDN KROYO

UH 1 MATEMATIKA 6 SDN KROYO

6th Grade

20 Qs

Sistema Métrico Decimal

Sistema Métrico Decimal

5th Grade

20 Qs

P5 Mid-term Exam

P5 Mid-term Exam

5th Grade

20 Qs

حل اسئلة رياضيات درس ضرب الاعداد العشرية

حل اسئلة رياضيات درس ضرب الاعداد العشرية

6th Grade

20 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Decimal Review of All Operations

Decimal Review of All Operations

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 5.NBT.A.3A

+3

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

7.9 + 18.72

2662
26.62
1
25.62

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

0.835 - 0.423

0.418
0.412
0.512
0.402

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

7.13 x 5.5 

39.215
3.9215
392.15
3921.5

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2.34 × 9.3

2.1762
11.64
21.762
10.238

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sebastian made $46 raking leaves during the holiday break. He went to the movies and spent $16.54, the arcade and spent $8.50, and the comic book store and spent $12.98. How much money does he have left?

$7.98
$5.48
$6.92
$8.21

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 Mike purchased 4.5 pounds of grass seed. The grass seed cost $1.22 per pound. How much did Mike spend on grass seed?

$5.40 
$5.49
$4.90
$4.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost? 

$38.305
$38.31
$6.91
$13.95

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?