Decimal Ops

Decimal Ops

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimals--5th Grade

Decimals--5th Grade

4th - 6th Grade

18 Qs

LATIHAN MATEMATIKA KELAS 6 C

LATIHAN MATEMATIKA KELAS 6 C

6th Grade

20 Qs

Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

6th Grade

16 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

6th Grade

20 Qs

Absolute Value

Absolute Value

6th Grade

20 Qs

Multiplication and Addition of Integers

Multiplication and Addition of Integers

6th - 8th Grade

16 Qs

GCF and LCM

GCF and LCM

6th Grade

20 Qs

Rozwiązywanie równań.

Rozwiązywanie równań.

5th - 7th Grade

17 Qs

Decimal Ops

Decimal Ops

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Owen lives 134.25 kilometers from Houston,

Texas. Sharon lives 207.5 kilometers from Houston. What is the difference between these two distances?

133.35

73.25

73.35

133.25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Little League baseball club in town holds open registration. During one weekend they registered 396 baseball players. If 12 players are assigned to a team, then how many teams will the league need to form?

33 teams

32 teams

31 teams

30 teams

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 128-ounce carton of milk states that there are 20 servings. How many ounces are in a serving?

6.2

6.3

6.4

6.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 4 16-ounce cans of chicken broth. How many ounces of chicken broth does the recipe require?

35 oz

16.6 0z

50.4 oz

64 oz

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Hoskins is going to plant her new garden. She purchases 4 tomato plants for $2.59 each, a package of watermelon seeds for $1.87, and a jalapeno plant for $3.88. How much will Mrs. Hoskins spend on seeds and plants for her new garden?

$16.11

$8.36

$10.36

$33.36

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At Yogurt Express they charge $0.17 per ounce for yogurt and toppings. Maria pays $2.04 for her yogurt. How many ounces of yogurt and toppings did Maria get?

6

8

10

12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

28.13 • 1.6

45.008

450.08

4500.8

4.5008

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?