I Can Multiply and Divide Decimals Word Problems

I Can Multiply and Divide Decimals Word Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

6th Grade

20 Qs

Fifth Word Problem Multiply and Divide Decimals

Fifth Word Problem Multiply and Divide Decimals

6th Grade

20 Qs

Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Part 1

Ratios and Proportions Part 1

6th - 7th Grade

23 Qs

Multiplying and Dividing Fractions 5th grade

Multiplying and Dividing Fractions 5th grade

5th - 6th Grade

21 Qs

Gator Time 9/12/23

Gator Time 9/12/23

6th Grade

16 Qs

Addition and Subtraction of decimals

Addition and Subtraction of decimals

6th Grade

20 Qs

Multiplication and Decimals Word Problems

Multiplication and Decimals Word Problems

6th Grade

20 Qs

I Can Multiply and Divide Decimals Word Problems

I Can Multiply and Divide Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 6.NS.B.2

+4

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Tim's favorite peaches are $2.50 per pound at the local farmers’ market. She bought 3 pounds of the peaches. How much did she spend?

$6.00

$7.50

$5.00

$6.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour. This week she worked 7.5 hours. How much did she earn this week?

$67.125

$67.12

$67.13

$68.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Each prize for a carnival booth costs $0.32.  How many prizes can you by with $96?
96.32
300
3000

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A piece of wood is 33.6 feet long. If I want to cut it into 4.2 feet sections, how many sections will I have? 
5 sections
2 sections 
8 sections 
 6.5 sections 

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Brittany has a pack of 24 pencils.  Each pencil weighs 0.9 grams.  How much does the pack of pencils weigh?
21.6 grams
24.9 grams
33 grams

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Celeste bought 4.6m of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?

$1.64

$16.42

$16.56

$165.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?