Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

game asik

game asik

6th Grade

20 Qs

DIVISIBILIDAD

DIVISIBILIDAD

6th Grade

20 Qs

Simple Equations PRACTICE

Simple Equations PRACTICE

6th Grade

20 Qs

Algebraic Expressions 23rd June

Algebraic Expressions 23rd June

6th Grade

20 Qs

Bangun Datar

Bangun Datar

6th Grade - University

20 Qs

masa dan waktu tahun 5

masa dan waktu tahun 5

4th - 12th Grade

20 Qs

Probability

Probability

6th Grade

15 Qs

Droga

Droga

6th Grade

13 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

To find the missing value in the ratio, do we need to scale up or down?
1                 5
---  =         ----
3                ?

up (multiply)
down (divide)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?

Jenny
Steve
Order doesn't matter
Jeremy

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write the following ratio as a fraction in simplest form: 15 roses out of 24 flowers.

15/24
5/8
3/4
3/8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Determine if the ratios are equivalent.
4/5 and 15/20

Yes
No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Julio bikes 5 miles in 20 minutes on the Walkway over the Hudson.  How many miles per minute does Julio bike?

2.5 miles per minute
0.25 miles per minute
0.25 miles per hour
2.5 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You can buy 12 cookies for $6. What is the unit rate  for the cost of each cookie?

$ 2.00 for each cookie
$ 0.50 for each cookie
$ 0.60 for each cookie
$ 0.20 for each cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) SENIOR ticket cost?

$7.00
$0.13
$32.50
$7.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?