Introduction to Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
"Find the speed in miles per hour". Which unit should go on the bottom?
speed
miles
hour
distance
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE
(round to the hundredths place)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE
(round to the tenths place)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$22 for 6 cans of tuna
Find the UNIT RATE
(round to the hundredths place)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$9 for 11 books
Find the UNIT RATE
(round to the hundredths place)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Comparing Fractions- mixed
Quiz
•
3rd - 6th Grade
15 questions
NSCAS Math 7 Review #1
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Volume of shapes
Quiz
•
6th Grade
11 questions
7.13A Sales and Income Tax
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Slope
Quiz
•
6th Grade
11 questions
STAAR TEKS 6.6 & 6.11 (Linear Relationships & Graphing Points)
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Math 7 Quarter 2, Quiz 1
Quiz
•
7th Grade
8 questions
Constant of Proportionality equations
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
