Into Two Unit Rates

Into Two Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Into Two Unit Rates

Into Two Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

A rate is a ratio that compares

A part to a part

A part to a whole

Quantities with different units

Quantities with the same units

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?