Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios

Ratios

6th - 8th Grade

18 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

17 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices

or

Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices

Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

They are the same unit price

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?