Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

6th - 8th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Complex Fractions

Unit Rate and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

7 Lesson 14 - Rates and Unit Rate

7 Lesson 14 - Rates and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

6th Grade

12 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit rate

Unit rate

7th Grade

20 Qs

Compare Rates

Compare Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Wk 27: Rates and Unit Rate

Wk 27: Rates and Unit Rate

7th - 8th Grade

22 Qs

Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Neither

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Neither

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd
$16.52 for 6 yd
$13.85 for 5 yd
Neither

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
Neither

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?