Best Deal Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Algebraic Expressions 23rd June
Quiz
•
6th Grade
15 questions
time
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
week 5 online weekend homework (quizzez)
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Year 7 Maths quiz 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
ONLINE MATH QUIZ BEE GRADE 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Operations with Fractions
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Introduction to Statistics
Quiz
•
7th Grade
20 questions
TEST OF AREAS AND PERIMETERS
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
