Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Is It Rate, Unit Rate, Ratio

6th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing intro

Graphing intro

6th - 8th Grade

25 Qs

Graphs!

Graphs!

6th - 8th Grade

25 Qs

Finance Game

Finance Game

6th - 8th Grade

25 Qs

science quiz

science quiz

6th - 8th Grade

25 Qs

fayrouz 9b quizz

fayrouz 9b quizz

6th Grade

25 Qs

Year 7_Negative numbers

Year 7_Negative numbers

6th - 7th Grade

26 Qs

Math 6- PRE-TEST

Math 6- PRE-TEST

6th Grade

25 Qs

Unlimited Unit 7 Lessons 1-7 Review

Unlimited Unit 7 Lessons 1-7 Review

6th Grade

30 Qs

Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+6

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?

addition
subtraction
multiplication
division

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

When are ratios useful? Choose the best answer.

When you want to subtract a number by another.
When you want to multiply one number by another.
When you want to compare a part to a whole.
When you want to figure out the probability of a number.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following expresses a ratio?

2/3
two-thirds
0.667
2.3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?

4/3
3.4
0.75
6/8

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.

$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?

9/20
20/9
9.20
20.9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?

24.4
4.24
24/4
4/24

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?