Linear Word Problems Break Even

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Brian and Amy invest $2700 to start a hair cutting business. Each hair cut costs them $1.50 (supplies). They charge their customer $15 for each cut.
Write the equation for cost and income.
Cost: y = 1.50x + 2700
Income: y = 15x
Cost: y = 150 + 2700
Income: y = 1.50x
Cost: y = 1.50x + 2700
Income: y = 15
Cost: y = 2700
Income: y = 15x + 1.50
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Brian and Amy invest $2700 to start a hair cutting business. Each hair cut costs them $1.50 (supplies). They charge their customer $15 for each cut.
How many hair cuts until they breakeven?
200 hair cuts
22 hair cuts
2700 hair cuts
15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Brian and Amy invest $2700 to start a hair cutting business. Each hair cut costs them $1.50 (supplies). They charge their customer $15 for each cut.
How much profit will they make if they sell 344 haircuts?
(income - cost = profit)
$1,944
$1940
$340
340 hair cuts
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
At a local ballpark a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.
Write an equation for cost and income.
cost: y = 6x + 4000
income: y = 10x
cost: y = 10x + 4000
income: y = 6x
cost: y = 10x + 4000
income: y = 6
cost: y = 4000x + 10
income: y = 6x
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
At a local ballpark a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.
How many tickets must be sold to break even.
1000 tickets
10,000 tickets
600 tickets
660 tickets
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
At a local ballpark a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.
How much profit will they make if they sell 2,230 tickets?
(income - cost = profit)
$2,230
$4,920
$1,000
$2, 920
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
At a local concert hall, the owner charges $7 per ticket. The owner must pay his band $1200. Every customer receives a brochure that costs the owner $2 for each person.
Write an equation for cost and income
Cost: y = 2x + 1200
Income: y = 7x
Cost: y = 7x + 1200
Income: y = 2x
Cost: y = x + 1200
Income: y = 7
Cost: y = 2x + 7
Income: y = 1200x
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Algebra Linear

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Linear Equations and Inequality Algebra

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Region in a Plane

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Framing/writing linear inequalities in two variables

Quiz
•
9th - 12th Grade
21 questions
Break Even Word Problems

Quiz
•
9th Grade
16 questions
Solving Equations- Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Writing and Graphing Linear inequalities

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Unit 6 Test Review

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade