Real World Problems with Linear Inequalities

Real World Problems with Linear Inequalities

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inequality Practical Problem with Two Variables

Inequality Practical Problem with Two Variables

8th Grade

10 Qs

Linear Inequalities Situation

Linear Inequalities Situation

7th - 9th Grade

10 Qs

Solving Systems of Linear Inequality Word Problems

Solving Systems of Linear Inequality Word Problems

7th - 9th Grade

10 Qs

Linear Inequality Word Problems

Linear Inequality Word Problems

7th - 9th Grade

10 Qs

Solving Inequalities with Two Variables

Solving Inequalities with Two Variables

8th Grade

10 Qs

Graph Linear Inequalities Word Problem

Graph Linear Inequalities Word Problem

8th Grade

10 Qs

Linear Inequalities in Two Variables

Linear Inequalities in Two Variables

8th Grade

10 Qs

Inequalities with Two Variable Word Problems

Inequalities with Two Variable Word Problems

8th Grade

10 Qs

Real World Problems with Linear Inequalities

Real World Problems with Linear Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation:

Ms. Savva is ordering pizzas and breadsticks for a school party and has a budget of no more than $81. An order of breadsticks costs $7 and a pizza costs $13.

7x + 13y < 81

7x + 13y ≥ 81

7x + 13y ≤ 81

7x + 13y > 81

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation:

The CRHS science department can spend no more than $2700 on textbooks this year. The department needs to buy both Biology text books, which cost $57 each, and Chemistry textbooks, which cost $72 each.

57x + 72y ≥ 2700

57x + 72y > 2700

57x + 72y < 2700

57x + 72y ≤ 2700

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation:

A landscaping business is purchasing plants from a nursery to finish a project. It will cost $14 each to buy each tree and $5 each to buy each bush. The landscaper wishes to keep the spending under $1000.

14x + 5y ≥ 1000

14x + 5y < 1000

14x + 5y ≤ 1000

14x + 5y > 1000

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation:

In order to raise money to attend upcoming competitions, the Math Pentathlon team is selling apple cider and hot chocolate. They hope to make at least $240 by selling hot chocolate for $1 a glass and hot apple cider for $2 a glass.

x + 2y < 240

x + 2y > 240

x + 2y ≤ 240

x + 2y ≥ 240

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation:

The manager of an electronics store projects that the store should achieve more than $21,000 in revenue from TVs and DVD players every day in order to remain profitable. Tvs sell for $225 and DVD players sell for $175.

225x +175y ≤ 21,000

225x +175y ≥ 21,000

225x +175y < 21,000

225x +175y > 21,000

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Addie saved more than $36. Which inequality represents the amount that she saved? 
s > 36
s < 36
s ≤ 36
s ≥ 36

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Johnny earns $15 per hour for dog walking. He wants to earn at least $105 to buy a new bike. Which inequality represents how long Johnny needs to work to afford his new bike?

15h ≤ 105

15h > 105

15h < 105

15h ≥ 105

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?