Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

7th Grade

21 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$6.30

$63.00

$62.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65

$1.00

$6.99

$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

22 miles per hour

Ratio

Unit Rate

Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

0.125 pounds per $1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

95 cars per day

15 cars per day

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate

62 mph

60 mph

61 mph

63 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?