Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Milestone Review - Converting Unit Rates

7th Grade Milestone Review - Converting Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 8th Grade

20 Qs

Proportions and unit rates

Proportions and unit rates

7th Grade

20 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$6.30

$63.00

$62.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65

$1.00

$6.99

$0.20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

22 miles per hour

Ratio

Unit Rate

Rate

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

0.125 pounds per $1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

95 cars per day

15 cars per day

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate

62 mph

60 mph

61 mph

63 mph

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?