Proportional Table

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Is this table proportional or non-proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate: £3.60 for 3 kg of apples.
£1.00 per kg
£3.60 per kg
£1.20 per kg
£1.10 per kg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Filling Out a Proportional Table

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions from Tables Lesson

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions Teacher Table

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportion Tables Practice

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio and Proportion Tables

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Tables and Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade