Constant of Proportionality and Unit Rate

Constant of Proportionality and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions Review

Proportions Review

7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Ratios

Ratios

7th Grade

19 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Proportions and Ratios Test Review

Proportions and Ratios Test Review

6th - 7th Grade

18 Qs

Equivalent ratios and ratio tables

Equivalent ratios and ratio tables

7th Grade

16 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rate

Constant of Proportionality and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D

+5

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 3+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?
4/3
3.4
0.75
6/8

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
9/20
20/9
9.20
20.9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
20 to 25
1 to 5
2 to 5
3 to 5
4 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?