Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving 2 Step Equations (Word Problems)

Solving 2 Step Equations (Word Problems)

7th Grade

10 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

7th Grade

12 Qs

Proportional Relationship

Proportional Relationship

7th Grade

12 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Finding the Unit Rate with Fractions

Finding the Unit Rate with Fractions

7th Grade

15 Qs

Unit 4  Lessons 2-5 Quiz Review

Unit 4 Lessons 2-5 Quiz Review

7th Grade

12 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Barbara White

Used 6+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Charlie reads quickly. He reads 1 3/7 pages every 2/3 minutes. Charlie reads at a constant rate. How many pages does he read per minute?

15/7

20/7

7/15

30/14

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?
1/40
5/18
1 1/2
3 3/5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
The table shows the amount of flour used to make waffles.   What is the unit rate for the amount of flour per waffle? 
8 cups per waffle
⅛ cups per waffle
¼ cups per waffle
9 ¼ cups per waffle

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Jacob walks 3.5 miles in 1.25 hours
2.5 miles per hour
3.25 miles per hour
3 miles per hour
2.8 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Emily reads ⅝ page in ⅔ minute
15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

For every 3 hours she works, Alexia earns $20.40.
What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$0.15 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?