Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percents

Percents

6th - 8th Grade

13 Qs

Unit conversions (SI/English)

Unit conversions (SI/English)

6th - 10th Grade

10 Qs

L3.1-3.2 Formative Quiz

L3.1-3.2 Formative Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

slope quiz review

slope quiz review

6th - 8th Grade

13 Qs

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

1st - 12th Grade

15 Qs

Asesmen Kognitif Awal Bilangan Rasional

Asesmen Kognitif Awal Bilangan Rasional

7th Grade

10 Qs

QUADRILATERI

QUADRILATERI

6th - 7th Grade

14 Qs

Solve 2-step equations with integers

Solve 2-step equations with integers

7th - 8th Grade

12 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Charlie reads quickly. He reads 1 3/7 pages every 2/3 minutes. Charlie reads at a constant rate. How many pages does he read per minute?

15/7

20/7

7/15

30/14

Tags

CCSS.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?

1/40
5/18
1 1/2
3 3/5

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the amount of flour used to make waffles.   What is the unit rate for the amount of flour per waffle? 

8 cups per waffle
⅛ cups per waffle
¼ cups per waffle
9 ¼ cups per waffle

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Jacob walks 3.5 miles in 1.25 hours

2.5 miles per hour
3.25 miles per hour
3 miles per hour
2.8 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Emily reads ⅝ page in ⅔ minute

15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

For every 3 hours she works, Alexia earns $20.40.
What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$0.15 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?