Proportional Relationship Study Guide

Proportional Relationship Study Guide

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality (COP)

Constant of Proportionality (COP)

7th Grade

20 Qs

Proportional Tables,Graphs, & Equations

Proportional Tables,Graphs, & Equations

6th - 7th Grade

20 Qs

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

7th - 9th Grade

12 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportionality in Tables and Graphs

Proportionality in Tables and Graphs

7th Grade

13 Qs

Proportional vs Nonproportional Relationships

Proportional vs Nonproportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportional vs Non-Proportional Relationships Quick Check

Proportional vs Non-Proportional Relationships Quick Check

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationship Study Guide

Proportional Relationship Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate: $4.80 for 4 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$0.83 per pound

$4.80 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked

is the unit rate

$62.50 is earned for every hour worked

$300 is earned after working 4 hours

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which situation is best described by the graph shown?

Brooklyn purchases Skittles for $0.75 per bag.

Jessica buys Snickers bars for $1.50 each

Pat pays $0.50 per ride at the fair.

Fran purchases scrunchies for $3.00 each.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the equation?

y = 1/4x

y = 4x

y = x + 4

y = x - 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Find the constant of proportionality in the graph below.

9

4.5

3

1.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality for the following graph?
80
20
40
160

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A bag of puff corn contains 355 calories and serves 2.5 people. How many calories are in each serving?

14.2

7

.007

142

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?