Find the unit rate: $4.80 for 4 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Proportional Relationship Study Guide

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$0.83 per pound
$4.80 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$62.50 is earned for every hour worked
$300 is earned after working 4 hours
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which situation is best described by the graph shown?
Brooklyn purchases Skittles for $0.75 per bag.
Jessica buys Snickers bars for $1.50 each
Pat pays $0.50 per ride at the fair.
Fran purchases scrunchies for $3.00 each.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the equation?
y = 1/4x
y = 4x
y = x + 4
y = x - 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the constant of proportionality in the graph below.
9
4.5
3
1.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bag of puff corn contains 355 calories and serves 2.5 people. How many calories are in each serving?
14.2
7
.007
142
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships and Slope

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Proportionality in Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Rates and Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade