Proportion Tables Practice

Proportion Tables Practice

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Tables Proportion

Tables Proportion

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions Teacher Table

Proportions Teacher Table

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions Tables

Proportions Tables

6th - 8th Grade

10 Qs

1.6 Solve Proportional Relationships

1.6 Solve Proportional Relationships

6th - 8th Grade

14 Qs

1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

6th - 8th Grade

11 Qs

Proportional Tables and Fractions

Proportional Tables and Fractions

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Tables and Equations Review

Proportional Tables and Equations Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportion Tables Practice

Proportion Tables Practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportion Tables Practice

Proportion Tables Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2A, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
This is a table with a proportional relationship between A and B.  Find the missing value of B. 
33
44
32
48

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
REVIEW QUESTION
Is this table proportional or non-proportional?
Proportional
Non-Proportional
both
neither

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Solve the proportion.
1
3
6
5

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Is this table proportional?
Yes
No

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A Proportion is ___________________

A complete sentence.

A grammar sentence stating that two ratios are UNequal.

A mathematical sentence stating that two ratios are equal.

A mathematical sentence stating that a ratio are NOT equal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?