You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Solving Problems with Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Will spent $4.00 for 4 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.00 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
408 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
102 words per minute
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It cost me $48.00 to fill my 12-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$4.00
$3.55
$3.40
$3.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of
Miles and cars
Miles and hours
Miles only
Hours only
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade