Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy!

Better Buy!

6th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

10 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

What's a better deal

What's a better deal

6th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

12 Qs

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade

15 Qs

6.RP.3c

6.RP.3c

6th Grade

16 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee Turkey $6.58 per lb. or Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.

Hint: The unit price, or unit cost, has been given for the Sara Lee turkey. Look at the wording: $6.58 per pound.

Sara Lee

Butterball

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At the toy store you could get 2 board games for $8.46. Online the price for 3 board games is $12.54. Which is the HIGHEST price for a board game?

A toy store

Online

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Susan babysits for the weekend to earn extra cash. Which is the better deal: Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00?

Hint: Which one will give her more money per hour?

8 hours

6 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or

Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices

Sargento

Velveeta

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price of each and choose the better deal.


Oreos $3.00 for 15 oz. or Chips Ahoy $2.50 for 8 oz.

Remember to add a zero and divide if there is a remainder. Refer to YouTube video to assist you.

Oreos

Chips Ahoy

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Doritos $4.29 for 11 oz. or Cheetos $2.48 for 6 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price of each and choose the better deal.

Coca-Cola $1.29 for 1 L or Pepsi $2.48 for 2L

Pepsi

Coca-Cola

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?