Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Using Unit Rate

Using Unit Rate

6th Grade

18 Qs

Ratio and Rate Formal Quiz

Ratio and Rate Formal Quiz

6th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Rate Review!

Ratio and Unit Rate Review!

6th Grade

18 Qs

Rates and Ratios Review

Rates and Ratios Review

6th Grade

23 Qs

Rates and Ratio Review

Rates and Ratio Review

6th Grade

23 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At a summer camp, there are 40 boys out or 70 campers.  What is the ratio written as a fraction in simplest form?
3/7
1/2
4/7
7/10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 2 chickens, 4 deer, 3 donkeys and 6 goats are at a petting zoo.  What is the ratio of goats to the total number of animals?
5/2
9/6
6/9
2/5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write as a unit rate.
9 pages in 3 hours
1 page/3 hours
3 pages/ 1 hour
6 pages/ 1 hour
9 pages/ 3 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write as a unit rate.  
20 pounds for $4
5 lbs./ $1
4 lbs./$1
1 lbs./$4
1 lbs./$5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A manatee surfaced for air 2 times in 60 seconds.  How many seconds went by before the manatee surfaced the first time if it held its breath for the same rate?
60 s
30 s
20 s
10 s

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Nicolas bought 5 pens for $3.  At this rate, how much will he spend on 10 pens.
Number of Pens       5      10
Money spent              3        ?
$10
$6
$5
$3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Rashida bought 3 tickets to a concert for $75.  At this rate, how much would 5 tickets cost?
Number of Tickets   3        ?        ?
Money Spent ($)      75        ?        ?
$150
$125
$100
$75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?