Ratios Rate and Unit

Ratios Rate and Unit

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

6th Grade

18 Qs

Midterm Review Part II

Midterm Review Part II

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade - University

15 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

C1 Ratios, Rates, Proportions

C1 Ratios, Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios Rate and Unit

Ratios Rate and Unit

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 concert tickets.  What is the rate for 7 concert tickets?
$210
$264
$217
$224

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
30 miles in 3 hours
30 miles in 2 hours
30 miles in 5 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?
35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?
3 to 20
1 : 10
7 : 20
2 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?
7 to 9
9 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?