Equations with Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+12
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Caylee wants to buy pencils printed with the school mascot. The cost of 100 pencils is $12. Which of the following represents the equation for the cost (c) per pencil (p)?
c = 8.3p
c = 0.12p
100p = 12c
p = 0.12c
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The graph below shows the amount of money Johnny saved $168 for 12 months. Which equation would help determine Johnny’s balance,b, for a certain number of months, m?
b = 7.14m
168d = 12m
b = 1/14m
b = 14m
Tags
CCSS.8.EE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ammonie used a table to record how far and how much time she rode her bicycle. What equation could she use to determine how many miles she would ride, m , if she traveled any number of hours, h?
m = 15.5h
3h = 42m
m = 14h
h = 14m
Tags
CCSS.6.EE.C.9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four customers at a gas station this morning each purchased the same type of gasoline. The table below shows the amounts of gasoline they purchased and the costs. What equation shows the total cost it would be, C, for, n, gallons of this type of gasoline?
C = 0.25n
C = 1/4n
C = 3n
C = 4n
Tags
CCSS.HSF-BF.A.1A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The value of y is proportional to x. When x = 3 then y = 15. Which equation represents the relationship between x and y?
y = 0.2x
y = 5x
y = 12x
15y = 3x
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Michelle bought the same fabric on 3 different occasions and recorded the data in the table below. What equation could be used to determine the total cost,C, of any amount of fabric, f?
2.2F = 2.53C
C = 1.15f
F = 1.05c
F = 1.15c
Tags
CCSS.6.EE.C.9
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
For every 10 apples gathered from trees in an orchard, there are 9 apples that are good to sell. Which equation determines the constant relationship between s, the number of apples good to sell and, g ,the number of apples gathered?
s = 1.1 g
s = 0.9g
g = s - 1
10g = 9s
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
40 questions
Slopes

Quiz
•
7th - 9th Grade
37 questions
7th Proportional Equation Practice

Quiz
•
7th Grade
35 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 7th Grade
35 questions
Proportional Relationships Descriptions

Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Connecting Proportional Relationships and the Equation of a Straight Line

Quiz
•
6th - 8th Grade
36 questions
7.7a/7.4a linear relationships on level 2019

Quiz
•
7th - 8th Grade
36 questions
Multiple Representations of Linear Relationships

Quiz
•
7th - 9th Grade
40 questions
Creating Proportional Equations

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade