or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Better Buy Unit Rate Whole Number
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
30 questions
Proportion 2 - Is it a proportion? Solve for variables.
Quiz
•
7th Grade
30 questions
Pretest Percentages-Rate-Ratio
Quiz
•
7th Grade
30 questions
7TH Grade Math Final Prep
Quiz
•
7th Grade
30 questions
Unit 7 Quizizz Review
Quiz
•
6th Grade - University
35 questions
Compare Quantity Using Unit Rate
Quiz
•
7th - 9th Grade
35 questions
Benchmark Unit Rates
Quiz
•
7th - 9th Grade
35 questions
SF-7S-Chapter 5
Quiz
•
6th - 7th Grade
30 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres
Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes
Quiz
•
9th - 12th Grade