Compare Quantity Using Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee Turkey $6.58 per lb. or Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Hint: The unit price, or unit cost, has been given for the Sara Lee turkey. Look at the wording: $6.58 per pound.
Sara Lee
Butterball
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At the toy store you could get 2 board games for $8.46. Online the price for 3 board games is $12.54. Which is the HIGHEST price for a board game?
A toy store
Online
Tags
CCSS.5.NBT.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Susan babysits for the weekend to earn extra cash. Which is the better deal: Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00?
Hint: Which one will give her more money per hour?
8 hours
6 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Sargento
Velveeta
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos $3.00 for 15 oz. or Chips Ahoy $2.50 for 8 oz.
Remember to add a zero and divide if there is a remainder. Refer to YouTube video to assist you.
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Doritos $4.29 for 11 oz. or Cheetos $2.48 for 6 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price of each and choose the better deal.
Coca-Cola $1.29 for 1 L or Pepsi $2.48 for 2L
Pepsi
Coca-Cola
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Better Buy

Quiz
•
6th Grade
16 questions
6.RP.3c

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade