Proportional Relationship Unit Rate in a Graph
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+8
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of the equation below?
y=2x
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of the equation below?
m=1/3h
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of the equation below?
y=1.25x
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
Working with fractions
Quiz
•
1st Grade - University
25 questions
Siap PHB Genap Matematika Kelas 8
Quiz
•
8th Grade - University
25 questions
JUNIOR MISE TEST ONE
Quiz
•
8th Grade
25 questions
GR-IV E Mathematics Practice Quiz
Quiz
•
4th Grade - University
25 questions
Review Test in Math 7 (4th Quarter)
Quiz
•
7th Grade - University
25 questions
Matematika Kelas 2
Quiz
•
7th - 9th Grade
25 questions
JUEGOS MATEMÁTICOS
Quiz
•
7th - 10th Grade
25 questions
Transformations Review
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
9 questions
8th U4L8 Quiz Review Game
Quiz
•
8th Grade
