The cost of 5 pens are Rs. 545. What is the cost of each pen?
Math Word Problems Addition Subtraction Multiplication Division

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rs. 109
Rs. 119
Rs. 100
Rs. 105
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Add the product of 11 and 11 to 125.
Hint : Multiply 11 and 11, and add 125
121
200
245
246
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many times 6 is 3600?
Hint: divide 3600 by 6
600
700
60
666
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A school has collected ₹1,40,000 from 56 students for the Prime Minister's relief fund. How much has each student paid?
2500
3500
250
2000
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A box holds 20 packets of biscuits. Each packet has 12 biscuits. How many biscuits can be in 45 such boxes?
10,900
10,000
10,700
10,800
Similar Resources on Quizizz
5 questions
Addition, Subtraction, Multiplication and Division

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
SIMPLE INTREST

Quiz
•
7th Grade
5 questions
Addition, Subtraction, Multiplication, Division Easy

Quiz
•
5th - 8th Grade
5 questions
Math Facts Addition Subtraction Multiplication and Division

Quiz
•
5th - 8th Grade
5 questions
Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Fluency

Quiz
•
5th - 8th Grade
5 questions
Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Word Problems

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Unitary Method

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Calculating Percentages

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade