Ratio and Rates with Fractions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Barbara White
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
In a bouquet of flowers, there are 6 daises and 11 roses. Write the ratio of daises to roses in 3 ways.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A jug of juice has 5 cups of pineapple juice and 2 cups of orange juice. Write the ratio of number of cups of pineapple juice to the total number of cups of juice 3 ways.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write the ratio as a fraction in simplest form.
16 feet to 6 yards
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A package of 3 pairs of insulated gloves cost $16.17. What is the unit price of the pairs of gloves?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The ski team needs new uniforms. The students plan to sell plush toy eagles for $5 each. The students find 3 companies on- line that sell stuffed mascots. Company A sells 18 eagles for $49.32. Company B sells 16 eagles for $43.36. Company C charges $41.55 for 15 eagles. Which company has the best buy?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Population density is the number of people per unit of area. The population density of a certain region is 65 people per square kilometer. If the region covers 23 square kilometers, what is the population of the region?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A recipe includes 8 cups of flour and 2 ∕ 3 cup of shortening. Write the ratio of the amount of flour to the amount of shortening as a fraction in simplest form.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
7G Math HW#15: Lesson 6.6 and 6.7
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Adición y sustracción de Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
punto medio 2.
Quiz
•
7th Grade
16 questions
O-NET คณิตศาสตร์ ป.6 ปีการศึกษา 2561
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
معادلات
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
