Module 3 - Relations and Functions Review

Module 3 - Relations and Functions Review

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 4 Review

Unit 4 Review

7th - 8th Grade

16 Qs

Chandler graphing proportional relationships

Chandler graphing proportional relationships

7th - 8th Grade

21 Qs

Proportional/Non-Proportional Relationships

Proportional/Non-Proportional Relationships

8th Grade

17 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportionality

Proportionality

8th - 12th Grade

20 Qs

8.EE.B.5

8.EE.B.5

8th Grade

15 Qs

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Linear Functions (A) Review

Linear Functions (A) Review

8th Grade

17 Qs

Module 3 - Relations and Functions Review

Module 3 - Relations and Functions Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Write an equation to show the proportional relationship in the graph.
y=¹/₅₂x
y=104x
y=52x
y=¹/₁₀₄x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Write an equation to represent the proportional relationship shown in the table.
y=12x
y=4x
y=¼x
y=¹²/₃x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which pizzeria makes more money?
Pizzeria W
Pizzeria L
They both make the same amount

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
The graph shows the proportional relationship between the number of days Restaurant T is open and how many people they served.  The equation y=82x represents the relationship for Restaurant S.  Which restaurant served more people?
Restaurant S
Restaurant T
They both served the same amount of people

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Write an equation for this relationship.
y=18x
y=18.50x
y=22.50x
y=22x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ross walked 7 miles in 2 hours. What is his unit rate of miles per hour?
3.5 miles per hour
7/2 miles per hour
7.2 miles per hour
3 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?