Estimating with Dividing Decimals

Estimating with Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MD.5 EOG Math Review

MD.5 EOG Math Review

5th Grade

10 Qs

13-1 Practice

13-1 Practice

5th Grade

11 Qs

Customary conversions- Length

Customary conversions- Length

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

Topic 11: Converting Units of Measurement

Topic 11: Converting Units of Measurement

5th - 6th Grade

15 Qs

4.4 Division of Decimals by Whole Numbers

4.4 Division of Decimals by Whole Numbers

5th Grade

17 Qs

SOL 5.8 - Perimeter, Area, and Volume

SOL 5.8 - Perimeter, Area, and Volume

5th Grade

15 Qs

5th Dividing Decimals

5th Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

Estimating with Dividing Decimals

Estimating with Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Claude cuts a piece of paper that is 8.25 inches wide into 5 pieces of equal width. Which shows the width of each piece of paper?
16.5 inches
0.165 inch
0.65 inch
1.65 inches 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Anita pays $20.70 to copy an 18 page report. What is the cost for each page?
$1.05
$1.03
$1.15 
$1.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long. He cuts the wire into 3 equal pieces. Which is the best estimate of the length of each piece of wire? 
30 inches
3 inches
20 inches
2 inches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Use the model to answer the question
0.81 ÷ 3 = 0.27
1.47 ÷ 7 = 0.27
0.21 ÷ 7 = 0.03
3.21 ÷ 3 = 1.07

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

25.2 ÷ 4
6.4
5.13
5.4
6.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

 A bag of oranges costs $7.65. Five friends want to share the bag. How much will each friend pay?
$38.25 
$1.53
$2.00
$1.13

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
7.95
6.95
9.93
8.73

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?