Rate Part to Whole

Rate Part to Whole

6th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

D.1 and D.2 Ratio Tables and Unit Rates

D.1 and D.2 Ratio Tables and Unit Rates

6th Grade

30 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th - 7th Grade

25 Qs

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

6th - 7th Grade

28 Qs

Unit 2 Rate / Unit Rate

Unit 2 Rate / Unit Rate

6th Grade

25 Qs

Unit 2 Review 6RP1 6RP2 6RP3

Unit 2 Review 6RP1 6RP2 6RP3

6th Grade

25 Qs

RP (H) Review

RP (H) Review

6th - 7th Grade

34 Qs

Ratio Tables and Unit Rates Quiz

Ratio Tables and Unit Rates Quiz

6th Grade

25 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

25 Qs

Rate Part to Whole

Rate Part to Whole

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?
addition
subtraction
multiplication
division

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

When are ratios useful? Choose the best answer.
When you want to subtract a number by another.
When you want to multiply one number by another.
When you want to compare a part to a whole.
When you want to figure out the probability of a number.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following expresses a ratio?
2/3
two-thirds
0.667
2.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?
4/3
3.4
0.75
6/8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
9/20
20/9
9.20
20.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?
24.4
4.24
24/4
4/24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?