These two lines are graphs of nonproportional relationships. What makes them nonproportional?
Proportional Relationships Slope

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
They are not straight
They are not linear
They do not go through the origin
They do not show a constant rate of change
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much does it cost for 3 pounds of carrots?
$2
$4
$6
$8
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 2 pts
Which of the statements are true? (It may be more than 1)
For $10, I can get 20 pounds of carrots.
For $20, I can get 10 pounds of carrots.
For 1 pound of carrots, it will cost $2
For 100 pounds of carrots, it will cost $50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of this table?
6 bowls per $2
3 bowls per $1
$6 per 2 bowls
$3 per 1 bowl
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you spent $15, how many bowls would you receive?
5
15
6
0
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you wanted to get 10 bowls, how much would that cost?
$50
$30
$10
$60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for this situation?
4 hours per day
4 days per hour
8 hours per 2 days
2 days per 8 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Proportional Relationships & Slope

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Algbera 1 IA1 Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportions, Proportions, Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Bivariate Data Review

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
Proportional and Not Proportional Relationships

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade