Proportional Relationships Slope

Proportional Relationships Slope

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

7th Proportional Relationships 4.0 CFA

7th Proportional Relationships 4.0 CFA

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio Rate Proportion Review

Ratio Rate Proportion Review

8th Grade

16 Qs

Proportional and Not Proportional Relationships

Proportional and Not Proportional Relationships

8th Grade - University

10 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7th - 8th Grade

20 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Measurements and Proportions

Measurements and Proportions

7th Grade - University

20 Qs

Proportional Relationships Slope

Proportional Relationships Slope

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

These two lines are graphs of nonproportional relationships. What makes them nonproportional?

They are not straight

They are not linear

They do not go through the origin

They do not show a constant rate of change

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much does it cost for 3 pounds of carrots?

$2

$4

$6

$8

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image

Which of the statements are true? (It may be more than 1)

For $10, I can get 20 pounds of carrots.

For $20, I can get 10 pounds of carrots.

For 1 pound of carrots, it will cost $2

For 100 pounds of carrots, it will cost $50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of this table?

6 bowls per $2

3 bowls per $1

$6 per 2 bowls

$3 per 1 bowl

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If you spent $15, how many bowls would you receive?

5

15

6

0

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If you wanted to get 10 bowls, how much would that cost?

$50

$30

$10

$60

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this situation?

4 hours per day

4 days per hour

8 hours per 2 days

2 days per 8 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?