Proportional Relationships Slope

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
These two lines are graphs of nonproportional relationships. What makes them nonproportional?
They are not straight
They are not linear
They do not go through the origin
They do not show a constant rate of change
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much does it cost for 3 pounds of carrots?
$2
$4
$6
$8
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 2 pts
Which of the statements are true? (It may be more than 1)
For $10, I can get 20 pounds of carrots.
For $20, I can get 10 pounds of carrots.
For 1 pound of carrots, it will cost $2
For 100 pounds of carrots, it will cost $50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of this table?
6 bowls per $2
3 bowls per $1
$6 per 2 bowls
$3 per 1 bowl
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you spent $15, how many bowls would you receive?
5
15
6
0
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you wanted to get 10 bowls, how much would that cost?
$50
$30
$10
$60
Tags
CCSS.5.OA.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for this situation?
4 hours per day
4 days per hour
8 hours per 2 days
2 days per 8 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Systems of Equations: Application (2)

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Algbera 1 IA1 Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Proportional Relationships & Slope

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Systems of Equations Quiz

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Compare Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Weekly Review Term 1 Week 4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade