Proportional Relationships Slope

Proportional Relationships Slope

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review:  Applications in 2 variables

Review: Applications in 2 variables

8th Grade

10 Qs

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7th - 8th Grade

20 Qs

Compare Unit Rate

Compare Unit Rate

6th Grade - University

20 Qs

Systems of Equations Quiz

Systems of Equations Quiz

8th Grade

14 Qs

7th Proportional Relationships 4.0 CFA

7th Proportional Relationships 4.0 CFA

6th - 8th Grade

15 Qs

Measurement Word Problems

Measurement Word Problems

5th Grade - University

20 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade - University

14 Qs

Measurement Review

Measurement Review

4th Grade - University

20 Qs

Proportional Relationships Slope

Proportional Relationships Slope

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 5.OA.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

These two lines are graphs of nonproportional relationships. What makes them nonproportional?

They are not straight

They are not linear

They do not go through the origin

They do not show a constant rate of change

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much does it cost for 3 pounds of carrots?

$2

$4

$6

$8

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image

Which of the statements are true? (It may be more than 1)

For $10, I can get 20 pounds of carrots.

For $20, I can get 10 pounds of carrots.

For 1 pound of carrots, it will cost $2

For 100 pounds of carrots, it will cost $50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of this table?

6 bowls per $2

3 bowls per $1

$6 per 2 bowls

$3 per 1 bowl

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If you spent $15, how many bowls would you receive?

5

15

6

0

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If you wanted to get 10 bowls, how much would that cost?

$50

$30

$10

$60

Tags

CCSS.5.OA.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this situation?

4 hours per day

4 days per hour

8 hours per 2 days

2 days per 8 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?