Decimal Word Problems Review

Decimal Word Problems Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Conversions

Unit Conversions

8th Grade

18 Qs

Converting Weight in Customary Units

Converting Weight in Customary Units

5th Grade - University

20 Qs

Two Step Measurement Conversion Word Problems

Two Step Measurement Conversion Word Problems

4th Grade - University

16 Qs

Customary Weight Conversions Enrichment

Customary Weight Conversions Enrichment

5th Grade - University

20 Qs

MODS 8 & 9  HW#18 - CONVERTING CUSTOMARY UNITS

MODS 8 & 9 HW#18 - CONVERTING CUSTOMARY UNITS

6th Grade

15 Qs

Converting Units

Converting Units

6th Grade

21 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

20 Qs

Decimal Word Problems Review

Decimal Word Problems Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The distance from Eric's house to the supermarket is 4.3 miles. Eric's mom took three trips to the supermarket and back home this week.


How many miles altogether did Eric's mom travel to the supermarket?

28.5 miles

25.8 miles

15.5 miles

12.9 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lucy and Laura went to the movies.

Lucy bought a movie ticket for $9.75 and a snack for $6.25.

Laura bought a movie ticket for $9.75, popcorn for $3.50, a drink for $4.00, and a candy bar for $2.75


How much money did Lucy spend at the movies?

$16.00

$15.75

$24.50

$36.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Karina earns $8.75 an hour and works for 40 hours this week. Alex earns $8.95 an hour and works for 30 hours this week. Which statement is true?

Karina earns more than Alex.

Alex earns more than Karina

They both got paid the same amount.

Karina earns less than Alex

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Perla buys 15 donuts. Each donut costs $1.65. How much does Perla spend on donuts?

$27.75

$26.50

$24.75

$25.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jerry bought 6.95 lbs. of cherry and lime jelly beans for his birthday party. If 1.75 lbs. were cherry flavor, how many pounds were lime flavor?

5.2 lbs.

8.7 lbs.

9.7 lbs.

5.02 lbs.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eli finds the product of 2.5 and 6.4. Jade finds the difference between 28 and 4.08. What is the sum of the two students' solutions?

8.08

15.92

32.92

39.92

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Connie did a study on footsteps. She found that she took 8 steps to cover a distance of 5.84 m. What distance did she cover in 1 step?

0.72 m

0.73 m

7.2 m

7.3 m

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?