Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Ratio Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is an equivalent ratio to 3/4?
1/4
4/5
12/16
14/18
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 50 cookies and 35 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes? Your answer must be in simplest form.
10:7
7:10
35:50
50:35
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?
6 red apples to 8 green apples
8 red apples to 6 green apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.
Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the two ratios equivalent?
3 : 10 and 9 : 20
Yes
No
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?
Jenny
Steve
It doesn't matter
Les Paul
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit 3- Test Review (End of Unit)

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Proportional Relationships Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios. Rates and Percents

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade