Ratio Rates

Ratio Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and rates

Ratios and rates

5th - 6th Grade

14 Qs

Ratio/Equivalent Ratio Review

Ratio/Equivalent Ratio Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, Percents, and Simple Interest

Rates, Ratios, Percents, and Simple Interest

7th Grade

13 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

15 Qs

Ratio Rates

Ratio Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is an equivalent ratio to 3/4?

1/4

4/5

12/16

14/18

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 50 cookies and 35 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes? Your answer must be in simplest form.

10:7

7:10

35:50

50:35

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?

6 red apples to 8 green apples

8 red apples to 6 green apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.

Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the two ratios equivalent?


3 : 10 and 9 : 20

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?

Jenny

Steve

It doesn't matter

Les Paul

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?