Framing/Writing Linear Inequalities in Two Variables

Framing/Writing Linear Inequalities in Two Variables

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Inequalities Review

Linear Inequalities Review

8th - 9th Grade

10 Qs

Linear Inequality

Linear Inequality

9th Grade - University

14 Qs

3.11 Writing Equations and Inequalities in Standard Form

3.11 Writing Equations and Inequalities in Standard Form

9th Grade

10 Qs

Algebra Linear

Algebra Linear

9th Grade - University

15 Qs

Linear Inequalities in Two Variables

Linear Inequalities in Two Variables

9th Grade - University

10 Qs

Inequalities and Their Graphs

Inequalities and Their Graphs

7th - 10th Grade

15 Qs

Review Linear Inequality

Review Linear Inequality

9th Grade

15 Qs

Linear Inequality Word Problems

Linear Inequality Word Problems

7th - 9th Grade

10 Qs

Framing/Writing Linear Inequalities in Two Variables

Framing/Writing Linear Inequalities in Two Variables

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation: A landscaping business is purchasing plants from a nursery to finish a project. It will cost $14 each to buy each tree and $5 each to buy each bush. The landscaper wishes to keep the spending under $1000.

14x + 5y ≥ 1000

14x + 5y < 1000

14x + 5y  ≤ 1000

14x + 5y > 1000

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aleris is sending a fancy organic fruit basket to her grandma for her birthday. Apples cost $3 and oranges cost $2. Aleris can spend no more than $24 on the gift. Write an inequality that describes the situation. Let x = # of apples Let y = # of oranges

3x + 2y < 24

3x + 2y > 24

3x + 2y ≤ 24

3x + 2y ≥ 24

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which inequality represents this situation? A landscaping business is purchasing plants from a nursery to finish a project. It will cost $14 each to buy each tree and $5 each to buy each bush. The landscaper wishes to keep the cost under $1000

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Michael is selling chocolate bars and orange juice in a carnival. Chocolate bars sell for RM2.50 each, and orange juice sell for RM3.50 each. If Michael wants to get more than RM150, write an inequality showing the number of chocolate bars, b, and the number of orange juice, j, he must sell.

2.50b + 3.50m > 150

2.50b + 3.50m <150

2.50m + 3.50b > 150

2.50m + 3.50b <1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When creating a linear inequality, what is the second step?

Find the total

Identify the inequality for the total

Identify the variables and the quantity associated (x = & y =)

Write the inequality

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The technology administrator is buying monitors for $200 and keyboards for $55. He does not want to exceed $4,000 in this purchase. Which inequality represents all the combinations of monitors, x, and keyboards, y?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brian mailed Christmas presents late to his family.  To send boxes it cost $7.50 each and $0.45 per letter. He can’t spend more than $40 to mail everything.  What inequality represents the number of boxes, B, and letters, L, that he can send?

7.50B + 0.45L < 40

7.50L + 0.45B < 40

7.50B + 0.45L > 40

7.50L + 0.45B > 40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?