Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates in Tables

Unit Rates in Tables

6th Grade

10 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Real World Problem Unit Rate

Real World Problem Unit Rate

6th Grade - University

10 Qs

Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identify the unit rate: 15 laps in 7.5 minutes

2 laps per minute

3 laps per minute

5 laps per minute

1 lap per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calculate the unit rate: 75 stickers for $6

$0.08 per sticker

$0.12 per sticker

$0.05 per sticker

$0.10 per sticker

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Compare the unit rates: 40 miles in 2 hours vs. 60 miles in 3 hours

40 miles in 3 hours vs. 60 miles in 2 hours

30 miles in 2 hours vs. 50 miles in 3 hours

50 miles in 2 hours vs. 40 miles in 3 hours

Both scenarios have the same unit rate of 20 miles per hour.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following unit rates is equivalent to 40 miles in 3 hours?

30 miles in 2 hours

40 miles in 3 hours

20 miles in 1.5 hours

50 miles in 4 hours

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the word problem: A plane flies 500 miles in 2.5 hours. What is the unit rate?

250 miles per hour

300 miles per hour

150 miles per hour

200 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane ran a total of 8 miles over the course of 4 track practices. How many track practices would it take for Jane to run 20 miles? Solve using unit rates.

10 practices

2 practices

12 practices

20 practices

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Regan's Auto Wash had revenues of $15 from 3 customers. In all, how many customers does Regan's Auto Wash need to serve in order to have a total of $20 in revenue? Solve using unit rates.

4 customers

5 customers

6 customers

8 customers

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?