Solving Unit Rate Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the unit rate: 45 miles in 3 hours
15 miles per hour
10 miles per hour
20 miles per hour
30 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for 60 pencils that cost $12?
$0.20 per pencil
$0.25 per pencil
$0.15 per pencil
$0.30 per pencil
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A train travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate?
60 miles per hour
50 miles per hour
70 miles per hour
40 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the unit rate: 15 pages in 3 minutes
5 pages per minute
25 pages per minute
20 pages per minute
10 pages per minute
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
3 miles/hour
6 miles/hour
9 miles/hour
12 miles/hour
7.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
7 penguins for $126.00 ________ each
$18
$24
$4
$10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade