Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Operations~Classwork

Decimal Operations~Classwork

6th Grade

15 Qs

Convert Units Pre Algebra

Convert Units Pre Algebra

12th Grade

15 Qs

SI Unit Conversions Practice

SI Unit Conversions Practice

10th Grade - University

15 Qs

All measurement conversion

All measurement conversion

4th - 6th Grade

15 Qs

Add and Subtract Decimals

Add and Subtract Decimals

6th Grade

20 Qs

Units and Measurements

Units and Measurements

9th Grade

20 Qs

Metric & Customary Conversions

Metric & Customary Conversions

4th - 6th Grade

20 Qs

Add & Subtract Decimals Word Problems

Add & Subtract Decimals Word Problems

4th - 6th Grade

21 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store is shipping 24 birdhouses to a park. The total weight of the shipment was 102.18 pounds. How much does each birdhouse weigh?

add

subtract

multiply

divide

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Every week Joshua runs 2.1 miles on Monday, 3.1 miles on Wednesday, 4.05 miles on Thursday, and 2.65 miles on Friday. How many total miles will he run in a week?

add

subtract

multiply

divide

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Richard brought 2.48 pounds of almonds and 1.9 pounds of walnuts. How many more pounds of almonds does he have than walnuts?

add

subtract

multiply

divide

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Stephen ran a 100 meter race in 35.6 seconds. Nathan ran the same race in 36.72 seconds. How much faster was Stephen than Nathan?

add

subtract

multiply

divide

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jerry bought 6.95 lbs. of cherry and lime jelly beans for his birthday party. If 1.75 lbs. were cherry flavor, how many pounds were lime flavor?

add

subtract

multiply

divide

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gene was comparing two different brands of donuts. Brand A had 18 donuts for $5.22 and Brand B had 24 donuts for $6. Which Brand is the better deal?

add

subtract

multiply

divide

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The trail is divided into three sections. The first section is 7.2 miles, the second section is 4.28 miles, and the third section is 2.03 miles. How long is the trail?

add

subtract

multiply

divide

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?