Khan Academy Algebra 2 Unit 6

Khan Academy Algebra 2 Unit 6

9th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Double Dot Plot

Double Dot Plot

7th Grade - University

10 Qs

Golden Ratio

Golden Ratio

University

10 Qs

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

11th Grade

8 Qs

Proportional

Proportional

7th Grade - University

11 Qs

Group 8 - Day 1

Group 8 - Day 1

University

8 Qs

Percent Proportion

Percent Proportion

7th Grade - University

10 Qs

Front End Addition and Subtraction

Front End Addition and Subtraction

4th Grade - University

15 Qs

Center and Variability Comparing

Center and Variability Comparing

9th Grade - University

15 Qs

Khan Academy Algebra 2 Unit 6

Khan Academy Algebra 2 Unit 6

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tyler spent three times as long working on his math homework as Ollie did. If Tyler spent 45 minutes, how long did Ollie spend on the homework?

10 minutes

30 minutes

60 minutes

15 minutes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Carl sells hot dogs for $1.50 each and bottles of Gatorade for $1.25 each. The given inequality represents the difference, in dollars, between hot dog and Gatorade sales on a typical day based on H, the number of hot dogs sold, and G, the number of Gatorade bottles sold. If Carl sold 140 hot dogs on a typical day, what is the maximum number of Gatorade bottles sold on that day?

60

88

100

120

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The given system of equations has solution (x, y), what is the value of y?

5

3

4

-2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The given system of equations has solution (x, y), what is the value of x?

1

7

4

-2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andre sells candy bars and popcorn. The expression 1.25c + .75p gives the cost, in dollars, or c candy bars and p bags of popcorn. What is the cost, in dollars, of 10 candy bars and 5 bags of popcorn?

20.50

16.25

10.25

15.75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andre sells candy bars and popcorn. The expression 2.25c + 1.50p gives the cost, in dollars, or c candy bars and p bags of popcorn. What is the cost, in dollars, of 10 candy bars and 5 bags of popcorn?

31.25

15.75

20.50

25.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Da'Nadia spent half as long working on her homework as Dah'Nella did. If 'Nadia spent 20 minutes, how long did 'Nella spend on the homework?

40 minutes

50 minutes

30 minutes

10 minutes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?