Keystone Algebra Practice Questions

Keystone Algebra Practice Questions

10th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving and Graphing Systems of Equations Challenge

Solving and Graphing Systems of Equations Challenge

8th Grade - University

10 Qs

Keystone Review Module 1

Keystone Review Module 1

9th - 12th Grade

11 Qs

Keystone Module Algebra

Keystone Module Algebra

9th - 12th Grade

11 Qs

Real-Life Linear Equations: Solving Everyday Problems

Real-Life Linear Equations: Solving Everyday Problems

8th Grade - University

10 Qs

Algebra 1 Semester Exam Review Day 1

Algebra 1 Semester Exam Review Day 1

9th - 12th Grade

14 Qs

Writing Expressions

Writing Expressions

6th Grade - University

14 Qs

Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

7th Grade - University

11 Qs

IQ Analysis | Investigating the Question

IQ Analysis | Investigating the Question

5th Grade - University

10 Qs

Keystone Algebra Practice Questions

Keystone Algebra Practice Questions

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5

25

50

100

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Anna burned 15 calories per minute running for x minutes and 10 calories per minute hiking for y minutes. She spent a total of 60 minutes running and hiking and burned 700 calories. The system of equations shown below can be used to determine how much time Anna spent on each exercise. 15x + 10y = 700 x + y = 60 What is the value of x, the minutes Anna spent running?

10

20

30

40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Samantha and Maria purchased flowers. Samantha purchased 5 roses for x dollars each and 4 daisies for y dollars each and spent $32 on the flowers. Maria purchased 1 rose for x dollars and 6 daisies for y dollars each and spent $22. The system of equations shown below represents this situation. 5x + 4y = 32 x + 6y = 22 Which statement is true?

A rose costs $1 more than a daisy.

Samantha spent $4 on each daisy.

Samantha spent more on daisies than she did on roses.

Maria spent 6 times as much on daises as she did on roses.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The greatest common factor (GCF) of 2 monomials is 3x2y. One of the monomials is 3x4y. Which could be the other monomial?

3xy2

6x2y3

9x6y2

18x6y2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In an experiment, a plant grows 0.05 centimeter per day. The plant had a height of 2 centimeters when the experiment started. Which equation describes the relationship between the number of days (d) the experiment lasts and the height (h), in centimeters, of the plant?

h = 0.05d + 2

h = 0.05(2) + d

h = 2d + 0.05

h = 2.05d

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Juanita used the steps shown below to correctly solve an equation. A step is missing. Which shows the equation that is most likely a missing step and the property that justifies the step?

-3c - 6 + 4c = 10c + 9; associative property of addition

-3c + 18 + 4c = 10c + 45; associative property of addition

-3c - 6 + 4c = 10c + 9; distributive property

-3c + 18 + 4c = 10c + 45; distributive property

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Christine sells a total of 50 tickets to a school play. Student tickets sell for $1.50 each, and adult tickets sell for $4.00 each. Christine made a total of $112.50 in ticket sales. Christine writes a system of equations to represent this information. Which statement BEST describes the solution to the system of equations?

Christine sells 35 student tickets and 15 adult tickets.

Christine would earn $200.00 by selling 50 tickets.

Christine sells a pair of tickets between $3.00 and $8.00.

Christine could not earn $112.50 by selling 50 student tickets.

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cleaning service offers its customers a choice between two plans. Plan A costs $3,000 and includes 1 year of an unlimited number of cleanings. Plan B costs $75 per cleaning. Henry wants to choose the less expensive plan. He uses the inequality 3,000 < 75c to decide which plan to choose based on the number of cleanings (c) he expects to need. Based on the solution of the inequality, which statement about Henry's choice of plan is true?

Henry should choose Plan A only if he expects to need fewer than 40 cleanings in 1 year.

Henry should choose Plan A only if he expects to need more than 40 cleanings in 1 year.

Henry can choose either plan and pay the same amount if he expects to need fewer than 40 cleanings in 1 year.

Henry can choose either plan and pay the same amount if he expects to need more than 40 cleanings in 1 year.