Operations on Decimals and Integers

Operations on Decimals and Integers

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

BootCamp 1

BootCamp 1

6th - 8th Grade

20 Qs

Counting and Operations with Whole Numbers

Counting and Operations with Whole Numbers

7th Grade - University

20 Qs

Multistep Decimal Word Problem

Multistep Decimal Word Problem

4th Grade - University

12 Qs

CFA Integers

CFA Integers

7th - 8th Grade

20 Qs

Reasonable Domain and Range for Real World Linear Functions

Reasonable Domain and Range for Real World Linear Functions

9th Grade

15 Qs

Review Operations With Decimal Word Problems

Review Operations With Decimal Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

7.NS.3 Quiz

7.NS.3 Quiz

7th Grade

15 Qs

Operations on Decimals and Integers

Operations on Decimals and Integers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eleni withdrew $45 from her savings account.  She then used her debit card to buy groceries for $30.15.  What was the total amount Eleni took out of her account?

$75.15

$14.85

$15.85

$75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?

$7.43

$10.05

$12.15

$20.05

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Jasir had $21.50 to spend at the store. He spent $0.55 on gum, $3.85 on pencils, and $9.84 on a book. How much money did Jasir have left after buying the gum, pencils, and book?

$7.16

$7.26

$8.26

$8.36

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Addition, Subtraction, Multiplication, Division, Square, Square Root, Cube, Cube Root

Real Numbers

Rational Numbers

Operations

Exponents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost? 

$38.307

$38.31

$6.91

$13.95

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

7.92 + 4.2 × (6.5 − 5.7)

65.77

65.78

65.79

65.76

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryan had $300 to purchase clothes. He bought 6 shirts and 6 shoes. Each shirt cost $16.98, and each pair of shoes cost $13.79.

How much money did he have left after these purchases?

115.38

184.33

184.62

269.23

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?